Четвъртокласник

Четвъртокласник
Четвърти клас

четвъртък, 7 юни 2018 г.

ПОСЕЩЕНИЕ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ

На 07.06. учениците от 3 "д" клас по проект "Твоят час" посетиха учебния музей към  Варненския археологически музей. Там всички се запознаха с макети на наколно селище и на селищна могила, сечива от камък, кост и кремък от праисторическата епоха, картини и антично облекло, релефни плочи и фрагменти от статуи на древните  елини и римляни, прабългарска юрта и славянска полуземлянка, въоръжение и болярски костюми. Eкспозицията им представи живота на хората през праисторическата епоха и бита на славяните и прабългарите. Показани са три типа жилища – праисторическо, славянска полуземлянка и прабългарска юрта; сечива от различни епохи – юмручни клинове, каменни брадви, лък, стрели, бойно копие, железарски инструменти и др. Направена е възстановка на вертикален тъкачен стан, изградена е хромелна площадка за мелене на зърно, ръчно грънчарско колело.  Всички предмети са копия на оригинални образци и могат да се ползват.

В "Ателието на грънчаря" учениците се запознаха с глината като материал за направата на съдове и имаха възможност сами да изработят такива. Показано им беше как се работи с грънчарски колело.  Те бяха не само наблюдатели, но и активни участници.

Искам да изкажа изключителната си благодарност на майките  на Милица, Ема, Александър, Адриан, Максим и бабата на Екатерина, който се погрижиха за нашето безопасно пътуване и навременно пристигане в музея. 
Благодарим от сърце!!!











































понеделник, 4 юни 2018 г.

ЕКСКУРЗИЯ

Днес 04.06.2018 год. учениците от 3 "д" клас по проект "Твоят час" посетиха старите български столици Плиска и Велики Преслав. В град Плиска освен националния историко-археологически музей посетихме и културно-исторически комплекс "Двор на кирилицата". В град Преслав се разходихме из археологически музей "Велики Преслав". Имахме възможността и шанса  да опознаем своето минало, да усетим тръпката и гордостта, че и ние сме дали много на света.  Срещнахме с великолепна "златна" култура и се почувствахме царски, повече българи, повече и по-добри хора.