Четвъртокласник

Четвъртокласник
Четвърти клас

понеделник, 19 ноември 2018 г.

ДНЕС 19.11.2018 /ПОНЕДЕЛНИК/  ПОСЕТИХМЕ Национална астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник". ЧЕТВЪРТОКЛАСНИЦИТЕ ПО ИЗКЛЮЧИТЕЛНО НЕТРАДИЦИОНЕН НАЧИН СЕ ЗАПОЗНАХА СЪС ЗВЕЗДНОТО НЕБЕ, СЛЪНЧЕВАТА СИСТЕМА И ПЛАНЕТИТЕ, БЯХА ВНИМАТЕЛНИ И ИЗСЛУШАХА ИНТЕРЕСНАТА ЛЕКЦИЯ НА ПРЕПОДАВАТЕЛКАТА ОТ ОБСЕРВАТОРИЯТА.

 

сряда, 7 ноември 2018 г.

Най-големият урок в света

Днес 07.11.2018 година с учениците от IV "д" клас в часа на класа се включихме в инициатива на УНИЦЕФ и партньори за популяризиране на Глобалните цели за устойчиво развитие "Най-големият урок в света". Целта на инициативата е да запознае младото поколение с новите Глобални цели за устойчиво развитие и да поеме ангажимент към бъдещето на децата и на цялата планета.
17-те глобални цели за устойчиво развитие  се стремят към 3 изключителни постижения в следващите 15 години, в трите основни измерения на устойчивото развитие – икономическо, социално и екологично, а именно: 
- Да изкореним крайната бедност;  
- Да се справим с неравенствата и несправедливостта;
- Да се справим с климатичните промени.
Днес с учениците дискутирахме на тема "Доброто здраве". Цели на темата бяха:
- Децата научават повече за здравето и могат да дадат определение на
добро здраве;
- Децата предлагат начини да живеят здравословно;
- Децата разбират защо е важно да се грижат за здравето си.
 «Здравето не е само липса на болест, то означава, че човек се намира в добро физическо, умствено и социално състояние»

сряда, 24 октомври 2018 г.

Седмицата от 22.10. - 26.10. 2018 е обявена за Национална седмица на четеното. Във връзка с това днес 24.10.2018 година в СУ "Гео Милев" беше проведена инициатива-учениците от IV "д" клас запознаха своите малки съученици от II "д" клас с творчеството на българската детска писателка Дора Габе. Четвъртокласниците представиха презентация, изнесоха рецитал и подариха на второкласниците книгоразделители и "молбата на книгата". Срещата между учениците от двете паралелки премина с много усмивки и положителни емоции.





 

понеделник, 3 септември 2018 г.


Списък на необходимите материали и пособия за учебната 2018/2019 година

1. Тетрадки с широки редове:
           - Бълг. език – 2 бр. – за работа в клас (60 листа) и домашна работа (40 листа);
           - Бълг. език ЗИП – 1 бр. – за работа в клас (40 листа);
- Четене – 1 бр. – за работа в клас (40 листа);
- Математика – 2 бр. – за работа в клас (60 листа) и домашна работа (40 листа);
- Математика – СИП – 1 бр. – за работа в клас (40 листа);
           - Човекът и природата – 1 бр. за работа в клас (40 листа);
- Човекът и обществото – 1 бр. за работа в клас (40 листа);
- Чертожни инструменти триъгълник (малък), линийка (прозрачна), черен молив, гума, пергел, транспортир /безцветен/.
2. Изобразително изкуство – блок № 4, четки – тънка, обла, плоска, акварелни бои, пастели (маслени), подложка за чина, чаша за вода, пластелин (моделин), дъска и ножче за моделиране
3. Физическо възпитание и спорт – спортен екип – анцуг, бяла тениска, шорти, гуменки.
4. Домашен бит и техника – гланцово блокче, ножица, лепило - сухо, тиксо.
5. Допълнителни материали – химикали, цветни моливи – „Faber Castell”  12 цвята, флумастери - Faber Castell” или „KOH-I-NOOR” най-малко 12 цвята, маркери – четирите основни цвята, тънкописец – черен, подвързии, етикети
6. БЕЛЕЖНИК и ЛИЧНА КАРТА с актуални снимки (паспортна).
За попълването на бележника ще получите на по-късен етап информация. Извършете профилактичния преглед на учениците, защото както знаете в началото на учебната година се изисква здравно – профилактична карта.

четвъртък, 7 юни 2018 г.

ПОСЕЩЕНИЕ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ

На 07.06. учениците от 3 "д" клас по проект "Твоят час" посетиха учебния музей към  Варненския археологически музей. Там всички се запознаха с макети на наколно селище и на селищна могила, сечива от камък, кост и кремък от праисторическата епоха, картини и антично облекло, релефни плочи и фрагменти от статуи на древните  елини и римляни, прабългарска юрта и славянска полуземлянка, въоръжение и болярски костюми. Eкспозицията им представи живота на хората през праисторическата епоха и бита на славяните и прабългарите. Показани са три типа жилища – праисторическо, славянска полуземлянка и прабългарска юрта; сечива от различни епохи – юмручни клинове, каменни брадви, лък, стрели, бойно копие, железарски инструменти и др. Направена е възстановка на вертикален тъкачен стан, изградена е хромелна площадка за мелене на зърно, ръчно грънчарско колело.  Всички предмети са копия на оригинални образци и могат да се ползват.

В "Ателието на грънчаря" учениците се запознаха с глината като материал за направата на съдове и имаха възможност сами да изработят такива. Показано им беше как се работи с грънчарски колело.  Те бяха не само наблюдатели, но и активни участници.

Искам да изкажа изключителната си благодарност на майките  на Милица, Ема, Александър, Адриан, Максим и бабата на Екатерина, който се погрижиха за нашето безопасно пътуване и навременно пристигане в музея. 
Благодарим от сърце!!!